Tradycyjna napoleonka, ciasto znane i lubiane. Szybkie, efektowne i smaczne. Są ciasta, do których chętnie wracamy, czy to regularnie czy po latach.
Polecam ten wielokrotnie sprawdzony, rodzinny przepis. Zrobiłyśmy ją z mamą na spółkę. Prezentuję Wam przepis na pyszną kremówkę (napoleonkę). O nazwę tego ciastka sprzeczali się już nie jedni ;-).
Pochodzę z Małopolski i dla mnie będzie to zawsze kremówka. Wprost przepadam za napoleonkami a ten przepis. Sprawdź nasz przepis na napoleonkę! Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji działań marketingowych, jednak nie dłużej niż przez lata, licząc od Twojej ostatniej aktywności jako zalogowany użytkownik w aplikacji przepisy.
Ciebie newslettera przepisy. Mąke z margaryną siekamy nożem, dodajemy smietanę, zagniatamy ciasto. Wałkujemy tak jak ciasto francuskie czyli w jednym kierunku.
Składamy na pól, znów wałkujemy w jedna stronę. Z ciasta wykonujemy jednakowe prostokaty na wielkośc blachy 24x3 posypujemy mąką, chłodzimy w lodówce. Podobno nazwy te można stosować zamiennie.
Bo oba ciastka są budyniowe i oba na francuskim lub kruchym spodzie. Każdego dnia podsuniemy Ci sposób na smaczny i oryginalny posiłek. Dawno już jej nie jadłam, kiedy więc natknęłam się na ten przepis w starym zeszycie, postanowiłam ożywić wspomnienia. Bardzo lubię stare przepisy naszych babć są proste ale efekt bardzo pozytywnie zaskakuje.
Dla mnie to zawsze były dwa różne ciastka, ale podobno to kwestia regionu, bo czasem kremówka ma krem waniliowo-budyniowy a czasem tylko śmietankowy. Aleksa Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Najsłodsza rzecz. W pozostałym mleku rozpuścić mąką, żółtka i budyń, dobrze wymieszać.
Połączenie herbatników i budyniu o smaku waniliowym WINIARY z pewnością długo zapadnie w pamięci wszystkich koneserów słodkości. Napoleonka na krakersach 1. Przepis na najlepszą kremówkę czy jak kto woli napoleonkę. Neapolu i stąd prawdopodobnie przyjęła się nazwa napoleonka w krajach europejskich. Ciasto jest najsmaczniejsze dnia następnego po przygotowaniu.
SKŁADNIKI: płat ciasta francuskiego 3g. PRZYGOTOWANIE: Płat ciasta francuskiego rozłożyć, przekroić wzdłuż na dwie części. Jeżeli miałabym wskazać dwa ciasta, które kojarzą mi się z dzieciństwem, byłaby to napoleonka oraz karpatka. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na napoleonka. Smacznie, szybko i tanio.
Gotuj razem z nami krok po kroku! Przygotowanie tego pysznego deseru zajmie około pół godziny, ale trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości, gdyż jeśli chcemy, aby ładnie prezentowało się na talerzu. Do garnka wlewamy pół litra mleka, wrzucamy masło, wsypujemy cukier.
Całość podgrzewamy na małym ogniu, do rozpuszczenia masła i cukru. Składają się na nie, aż trzy płaty ciasta, a co za tym idzie - dwie warstwy kremu. Do kremu w mille-feuille dodaje się również owoce. Poniżej znajdziesz dwa przepisy na napoleonkę. Pierwsze jest na bazie zwykłego ciasta, a drugie z wykorzystaniem mrożonego ciasta francuskiego.
Babka na oleju Niezwykle prosta i szybka babka na oleju. Wszystkie składniki a więc obydwie mąki z proszkiem, cukier i cukier waniliowy, olej oraz jajka, miksujemy ze sobą na gładkie ciasto. W zależności od regionu oraz kremu ciasto nazywane jest także napoleonem, kremówką papieską. Herbatniki wykładamy na blachę wcześniej natłuszczoną i wyłożoną papierem do pieczenia.
W 3mililitrach mleka rozpuszczamy opakowania budyniu. Całość dokładnie mieszamy, następnie w trakcie mieszania dodajemy łyżki mąki. Budyń wyszedł bardzo dobry ale żeby nie wypływał przy krojeniu zmiksowałam mikserem margarynę i po kilka łyżek dodawałam zimny budyń.
I tak powstałym kremem przełożyłam placki. Mam rozumieć że należy dać płaską łyżkę mąki?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.